POGLED SKOZI ŽENSKO OKO 2018

Layer Razstava 8M54

Zala Vidali, vodja umetniškega programa in promocije pri Hiši Layer, je odprla razstavo z naslednjimi besedami:

»Danes že peto leto, torej že petič zapored odpiramo razstavo, ki je sedaj postala že tradicionalna. Lahko bi rekli, da je to razstava »Pogled skozi žensko oko 2018«, namreč ko razstave postanejo tradicionalne, na koncu dobijo še letnico. 11 članic se predstavlja. Vsaka s po dvema fotografijama. Vse fotografije so opremljene z besedilom, kar je letos novost te razstave. Tako  si vsak gledalec lahko lažje ustvari vizijo, kako so fotografije nastajale, hkrati gledalcu pomaga tudi lokacijsko umestiti posamezne fotografije.  Ob osmem marcu se običajno več piše o ženskah, o spolu, ki se ga vedno več tudi problematizira.  Vedno več je ženskih dogodkov, tako se jih posledično  vedno več tudi predstavlja. Na veliko srečo, prav ob osmem marcu ugotavljamo tukaj v Layerjevi hiši, da  so ženske večinsko prisotne umetnice na razstavah pri nas, čemur seveda pripomore tudi ta razstava. Ker pa je skupaj kar 11 žena, jeziček na tehtnici še bolj porine v korist nežnejšega spola.«

Valerija Jenko, organizatorka razstave, je v uvod razstave dodala:

»Kot je bilo že omenjeno, sedaj že peto leto lahko vidite, kako naša kreativnost ne pozna meja. Kakor pravi moja hči – “Mami, tvoje fotografije ne ‘pašejo’ sem notri, saj so čisto razmazane”. Ampak ravno v tem je čar, da nikoli ne izberemo ene teme, da vedno pustimo vsaki prosto izbiro in se predstavi s tistim, kar ji najbolj ustreza. Pri celotni organizaciji dogodka so intenzivno sodelovala vsa dekleta, seveda pa brez stricev iz ozadja tudi ne bi šlo.«

Jaka na kitari in Lara – vokal, sta glasbeno povezala otvoritev v celoto. Otvoritev pa je zašpilil Simon Krejan, ki je vsem dekletom čestital in ob tej priložnosti tudi vsaki izročil rožico.

Za FDJP zapisal: Boštjan Snoj