FOTO DELAVNICA PELIKAN

Sara in Vlado

V soboto dne 10.3 2018 je društvo organiziralo fotografsko delavnico na temo portretna fotografija. Na pobudo glavnega urednika revije Digitalna kamera g. Igorja Rosine in predsednika FDJP Kranj je bila organizirana v dnevnem steklenem fotografskem ateljeju Josipa Pelikana v Celju. Nosilec naloge je bil kolega Tine založnik, ki se je zelo potrudil, da je dogodek tudi ugledal luč. Za foto model se nam je prijazno ponudila  prva slovenska Pin-Up kraljica gdč. Sara Stacey Child. Sara je nasmejana, delavna, vedno urejena in zaprisežena ljubiteljica vsega lepega, ki vse življenjsko ljubezen do retro glamurja prenaša v svoj vsakdan. Po poklicu novinarka, sicer pa nostalgična plesalka kabareta, navdušena glasbenica, balerina in zagovornica pravic živali.

Stekleni fotografski atelje je zgradil celjski fotograf Martin Lenz 1899 leta. Zidana pritlična stavba s tremi manjšimi delovnimi prostori nosi nad seboj stekleni atelje izvedbe Pultatelier. Josip Pelikan ga je kupil leta 1920 ob preselitvi v Celje. Danes je v njem stalna muzejska postavitev, ki priča o bogatem in ustvarjalnem življenju in delu mojstra fotografa Josipa Pelikana, ki je Celje in Celjsko svojih let mojstrsko prelil v trajni spomin. Obiskovalci si lahko v pritličju ateljeja ogledajo temnico, retuširnico, mojstrovo tehnično opremo, steklene plošče in originalne fotografije. V nadstropju je stekleni salon z vso pripadajočo opremo. V njem je s pomočjo naravne svetlobe ustvarjal mojster Pelikan. Atelje je kulturni spomenik državnega pomena, saj je edini ohranjeni primer steklenega fotografskega ateljeja s konca 19. stoletja v Sloveniji.

Za FDJP zapisal: Vlado Sofronievski

Foto galerija -Foto: Vlado Soforonievski