OTVORITEV – SREČANJE GORENJSKIH FOTOGRAFOV 2018

Foto: Tine Založnik, Beno Bregant, Natalija Kos

Potovanje razstave:

Kranj, Galerija Kranjske hiše – od 11. julija do 2. septembra 2018
Jesenice, Mercator Center – od 13. septembra do 8. oktobra 2018
Bled, Hotel Astoria – od 11. oktobra do 15. novembra 2018
Tržič, Galerija Paviljon – od 18. julija do 30. avgusta 2018

V sredo 11. julija  je bil v starem mestnem jedru Kranja lep kulturni dogodek, ko smo se srečali Gorenjski fotografi na odprtju skupne razstave. Fotografi se med seboj poznamo in vemo, da na Gorenjskem deluje več odličnih fotografov, uveljavljenih doma in v tujini. Mnogi aktivno delujejo v gorenjskih fotografskih društvih in klubih. No in to prijateljstvo in povezovanje je porodilo idejo, da v javnosti nastopimo skupaj. Rezultat tega je fotografska razstava poimenovana, »Srečanje Gorenjskih fotografov 2018.« V Galeriji Kranjske hiše v Kranju je razstavljenih 28 avtorskih del, razstava bo na voljo javnosti tudi v Tržiču, Bledu in na Jesenicah. Povezovanje med fotografi je pomembno iz več vidikov. Tu ne gre le za neprecenljivo vrednost izmenjave mnenj in izkušenj iz področja fotografije ampak tudi za povezovanje in tkanje prijateljskih vezi med gorenjskimi fotografi. Gre za krepitev fotografske dejavnosti ter dvig kvalitete fotografske umetnosti. Dogodek je bil lepo obiskan, prijateljsko obarvan, med gosti pa je spregovoril tudi novi predsednik FZS, Igor Debevec. Vsi ljubitelji dobre fotografije, vabljeni na razstave.

Na razstavi sodeluje 26 avtorjev in avtoric; Aleksandra Jereb, Aleš Komovec, Anuška Vončina, Dare Jazbinšek, Simon Krejan,  Rok Štirn, Vlado Sofronievski, Beno Bregant, Marjan Burgar, Miha Podlogar, Miro Zalokar, Marta Grašič, Vili Vogelnik, Vogrinec Drago, Alja Gladek, Benjamin Goričan, Vili Vogelnik, Mark Per, Milan Malovrh, Špela Kurnik, Tomi Križaj, Andrej Mežik, Gaber Košir, Janez Kramar, Janez Vrzel in Pia Morič.

Za FDJP zapisal: Simon Krejan

Galerija otvoritve – Foto Tine Založnik, Beno Bregant, Natalija Kos

Zgibanka razstave “SREČANJE GORENJSKIH FOTOGRAFOV 2018”

PREDSTAVITEV GORENJSKIH  KLUBOV

FDJP Kranj
Fotografsko društvo Janez Puhar iz Kranja nosi ime izumitelja fotografije na steklo in našega prvega znanega fotografa. Bil je slovenski duhovnik, rojen v tedanjem avstrijskem cesarstvu, ki je z izvirnim postopkom, poimenovanim svetlopis leta 1842 slovensko inovativnost zapisal na svetovni zemljevid razvoja fotografske umetnosti. Gorenjci se nadalje lahko ponašamo tudi s tem, da imamo v Gorenjskem muzeju v Kranju Kabinet slovenske fotografije, ki je bil ustanovljen 28. novembra 1970. Gre za najstarejšo javno zbirko fotografij v Sloveniji. Želja je bila, da bodo na enem mestu zbrana najboljša dela slovenske fotografije. Danes na Gorenjskem deluje več odličnih fotografov uveljavljenih doma in v tujini. Mnogi aktivno delujejo v gorenjskih fotografskih društvih in klubih. Prijateljstvo in povezovanje med fotografi  je porodilo idejo, da v javnosti nastopijo skupaj in rezultat tega je fotografska razstava poimenovana, »Srečanje Gorenjskih fotografov 2018.« V Galeriji Kranjske hiše v Kranju je razstavljenih 28 avtorskih del.
Za FDJP razstavljajo; Aleksandra Jereb, Aleš Komovec, Anuška Vončina, Dare Jazbinšek, Simon Krejan, Rok Štirn in Vlado Sofronievski.

FK TNP Bled
Foto klub Triglavski narodni park Bled je v svojem 33-letnem delovanju še vedno glasnik tega narodnega parka. Klub je bil ustanovljen zaradi skupnega interesa po varstvu in ohranjanju tistega najlepšega, kar premorejo Julijske Alpe. Skupina fotografskih navdušencev, ustanovnih članov, izhajajo iz vrst foto kluba Diana. Ti so leta 1985 ustanovili foto klub TNP. Člani na svojih razstavah doma in v tujini dosegajo lepe rezultate , najvišje
fotografske nazive, še vedno pa so zvesti svojemu poslanstvu dokumentiranju naravne, kulturne dediščine, življenja ljudi v TNP, in prirodoslovni fotografiji.
Za FK TNP Bled Razstavljajo; Beno Bregant, Marjan Burgar, Miha Podlogar, Miro Zalokar, Marta Grašič, Vili Vogelnik in Vogrinec Drago

FK Tržič
Foto klub Tržič je lani praznoval 88. obletnico fotografske dejavnosti v Tržiču, po nekajletnem mirovanju pa se je ponovno aktiviral leta 2011. Naslovno temo smo v Foto klubu Tržič sprejeli kot svojevrsten izziv, nemajhen, kajti tema je bolj likovna, kot fotografska in tudi neosebna. In tudi zato, ker ne skriva ambicij po nečem novem v fotografiji. Po drugi strani nas tema ne sme presenetiti, saj danes na vseh področjih človeškega delovanja srečamo odkrivanje struktur, vzorcev, smernic, kar v naše ume prikliče idejo o urejenosti, tako
mikrokozmosa kot makrokozmosa. Po tem vidimo, da je tema pravzaprav del sodobnih miselnih tokov. Ko smo pregledali prispeli material, smo ugotovili, da so se avtorji po navdih
podali predvsem v naravo, ta neizčrpen vir navdiha, pa tudi na področje človeških del. Kakorkoli že, ko se podamo na ogled razstavljenih del se vprašajmo, kaj nam lahko pove linija ali črta? Kakšne občutke vzbuja vzorec, ki ga gledamo?
Za FK Tržič razstavljajo; Alja Gladek, Benjamin Goričan, Vili Vogelnik, Mark Per, Milan Malovrh, Špela Kurnik, Tomi Križaj

FK Jesenice
Fotoklub Jesenice (FKJ) bo maja 2019 praznoval 30-letnico delovanja. V tem obdobju je prišlo do vsesplošne digitalizacije družbe. Ta proces je prinesel tudi nov pristop v zajemu in prikazu fotografij, predvsem pa odprl popolnoma nove možnosti pri pridobivanju in širjenju novih znanj in hkrati zelo poenostavil navezovanje stikov med ljubitelji fotografije ter tako pripomogel k še večji popularizaciji le te. Še bolj kot tehnološki napredek in novosti je seveda pomembna ljubezen do fotografije. In to ljubezen do fotografije članice in člani FKJ vsekakor imajo ter jo izpričujejo s svojim delovanjem v klubu. Članice in člani FKJ aktivno in uspešno sodelujejo na domačih in tujih fotografskih razstavah (večinoma digitalna fotografija), s klasično razstavno fotografijo pa se predstavljajo v galeriji fotokluba na Jesenicah.
Za FKJ razstavljajo: Andrej Mežik, Gaber Košir, Janez Kramar, Janez Vrzel in Pia Morič