ANDREJA PEKLAJ – RAZSTAVA V CANKARJEVEM DOMU NA VRHNIKI

Vrhnika_apr19_14_DLM9371
Otvoritev razstave Andreje Peklaj: Domovanje skrivnosti in Bila sem ptica / Foto: Ludvik Mekuč

 

V torek, 2. aprila 2019 je bila v  večernih urah otvoritev razstave avtorice Andreje Peklaj z naslovom Domovanje skrivnosti in Bila sem ptica. Razstavo je odprla predstavnica Cankarjevega doma Darja Milčinski, avtorico pa je predstavil red. prof. Darko Slavec, mag. slikarstva in mag. grafike in je izpostavil njene fotografije, ki so drugačne kakor jih poznamo iz koledarskih scen, saj je zašla v umetniško izvirnost in njene osebne interpretacije odprtega prostora, kot je Cerkniško jezero, in zaprtega prostora, kot je gozd. Pri Cerkniškem jezeru uporablja princip visokih kontrastov, v gozdu pa uporablja šrafurni princip in izkorišča debla, ki ustvarjajo in podstavljajo nek prostor v gozdu. Je ambasadorka iskanja nekih novih dimenzij, saj se fotografsko usmerja v slikarstvo, saj so to dela, ki so že slikarsko dojemljiva in so na izredno visokem slikarskem nivoju. Andreji Peklaj je zaželel lepo bodočnost, da bo vedno sveža in da bo s svojo dušo, s svojo skrivnostjo, s svojo samokritičnostjo, lahko dala nam še veliko novih dimenzij in motivov.

Razstava v Galeriji bo odprta do 5. maja 2019, v Avli pa do 18. maja 2019, od ponedeljka do petka, od 10. do 12. ure in ob drugih dogodkih v Cankarjevem domu.

Andreja Peklaj

je mojstrica fotografije pri Fotografski zvezi Slovenije in nosilka naziva AFIAP (Artist) in Mednarodni fotografski zvezi FIAP. Fotografira in razstavlja od leta 1973. Leta 1982 je postala članica Društva oblikovalcev Slovenije. Je med prvimi člani 1989. leta ustanovljenega Kulturno-umetniškega društva dr. Lojz Kraigher Univerzitetnega kliničnega centra in Medicinske fakultete, v okviru katerega vodi tudi razstavno dejavnost v galeriji Nevrološke klinike. Doslej je pripravila 88 samostojnih razstav doma in v tujini, sodelovala na veliko skupinskih ter prejela mnoga priznanja in nagrade. Izdala je dve fotomonografiji o Cerkniškem jezeru, za kar ji je Unesco podelil Znak desetletja za varovanje naravne in kulturne dediščine. 2007 je na Jakopičevem sprehajališču v ljubljanskem Tivoliju pripravila razstavo 120 fotografij velikega formata Odstiranja. Leta 2008 je prejela najvišje priznanje Občine Cerknica »12. junij«, leta 2015 pa Listino častne članice Kabineta slovenske fotografije pri Gorenjskem muzeju v Kranju. Je tudi članica Fotografskega društva Janez Puhar v Kranju in od leta 2018 članica umetniškega sveta pri Fotografski zvezi Slovenije.

Vrhnika_apr19_11_DLM9306
Otvoritev razstave Andreje Peklaj: Domovanje skrivnosti in Bila sem ptica / Foto: Ludvik Mekuč
Vrhnika_apr19_12_DLM9322
Otvoritev razstave Andreje Peklaj: Domovanje skrivnosti in Bila sem ptica / Foto: Ludvik Mekuč
Vrhnika_apr19_13_DLM9364
Otvoritev razstave Andreje Peklaj: Domovanje skrivnosti in Bila sem ptica / Foto: Ludvik Mekuč
Vrhnika_apr19_15_DLM9383
Otvoritev razstave Andreje Peklaj: Domovanje skrivnosti in Bila sem ptica / Foto: Ludvik Mekuč