Klubski mesečni potep – nočno nebo

Avgustovski fotopotep nas je odpeljal v kraje, kjer ni svetlobnega onesnaženja neba. S stojali za fotoaparate, čelnimi svetilkami in toplimi oblačili smo se namestili na Zajavorniški planini, počakali na sončni zahod in fotografirali nebo.

foto: Simon Krejan

Aparati, nastavljeni na visoko (vendar ne previsoko) občutljivost, 10 ali več sekund osvetlitve ter kratke žariščne razdalje nam jasno izrišejo veličastno galaksijo, katere del smo. Naš potep je bil tudi ravno pravi čas, preden si človeštvo prekrije nebo z na stotisoče satelitov.

Ekipa foto potepa med pripravo. foto: Dare Jazbinšek

Veličastnost vesolja pride najbolje do izraza šele, ko ga postavimo v odnos do svoje bližnje okolice. Zato smo na svojih fotografijah s svetlobnim slikanjem poudarili zanimive bližnje objekte.